Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 7605962

Most kolejowy (rz. Wałsza / LK221)

Eisenbahnbrücke MehlsackBudowa
1884
 
W 1884 r. Pieniężno zostało połączone liniami kolejowymi z Olsztynem i Królewcem. Z tego roku pochodzi imponujący most nad głębokim na kilkadziesiąt metrów jarem niewielkiej rzeki Wałszy, który jest atrakcją turystyczną okolicy. To jeden z najwyższych mostów kolejowych w Polsce. Dwa 28-metrowe filary oraz dwie dźwignie wspierające łuki. Most ma długość 157 metrów. Emocjonujący spacer jego miejscami, ażurową jezdnią, dostarcza pięknych widoków na położoną w dole rwącą Wałszę i bujny las, które objęto ...
W 1884 r. Pieniężno zostało połączone liniami kolejowymi z Olsztynem i Królewcem. Z tego roku pochodzi imponujący most nad głębokim na kilkadziesiąt metrów jarem niewielkiej rzeki Wałszy, który jest atrakcją turystyczną okolicy. To jeden z najwyższych mostów kolejowych w Polsce. Dwa 28-metrowe filary oraz dwie dźwignie wspierające łuki. Most ma długość 157 metrów. Emocjonujący spacer jego miejscami, ażurową jezdnią, dostarcza pięknych widoków na położoną w dole rwącą Wałszę i bujny las, które objęto ochroną, tworząc w tym ciekawym miejscu rezerwat krajobrazowo-geomorfologiczny "Dolina Rzeki Wałszy".
Most został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie 17 lutego 1945 r. Przez kilka lat linia łącząca Olsztyn z Pieniężnem i Braniewem była nieczynna. Połączenie Pieniężno – Królewiec przestało mieć sens, gdyż Królewiec (dzisiejszy Kaliningrad) znalazł się w rosyjskiej części Prus Wschodnich (dziś Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej). Dopiero w marcu 1951 roku władze Polskie odbudowały most zachowując jego konstrukcje i wygląd.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1895-1898
  komentarze: 0
  Pieniężno. Widok ogólny, most kolejowy i źródło.
 • Data: 1900-1905
  komentarze: 0
  Pieniężno na pocztówce litograficznej z początku XX w. Kościół, ...
 • Data: 1907
  komentarze: 0
  Pieniężno, panorama miasta.
 • Data: 1910-1919
  komentarze: 0
  Most kolejowy w Pieniężnie.
 • Data: 1910-1920
  komentarze: 0
  Most kolejowy w Pieniężnie.
 • Data: 1910-1920
  komentarze: 0
  Most kolejowy w Pieniężnie.