Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 6479402

Czołg celBudowa
1945
Status
Nie istnieje
Likwidacja
196X
 
Betonowa makieta czołgu postawiona przez Niemców pod koniec Drugiej Wojny Światowej, a usunieta przez kogoś pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku.

"Czytając ostatnio dodany przez Pana tekst dotyczący walk w rejonie Oleśnicy u schyłku wojny - przypomniałem sobie pewien fakt. Mało może istotny z punktu widzenia historii, lecz zupełnie zapomniany przez oleśniczan i z tego powodu może wart przypomnienia. Otóż w czasie przygotowania obrony Oleśnicy Niemcy zbudowali betonową makietę czołgu na skraju ...
Betonowa makieta czołgu postawiona przez Niemców pod koniec Drugiej Wojny Światowej, a usunieta przez kogoś pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku.

"Czytając ostatnio dodany przez Pana tekst dotyczący walk w rejonie Oleśnicy u schyłku wojny - przypomniałem sobie pewien fakt. Mało może istotny z punktu widzenia historii, lecz zupełnie zapomniany przez oleśniczan i z tego powodu może wart przypomnienia. Otóż w czasie przygotowania obrony Oleśnicy Niemcy zbudowali betonową makietę czołgu na skraju lasu otaczającego strzelnicę, dokładnie na wprost Gęsiej Górki. Makieta ta spełniła swoją rolę, o czym świadczą liczne ślady przestrzelin i trafień. Gruba metalowa rura imitująca lufę działa w kilku miejscach była przestrzelona. Przez wiele lat makieta ta była celem spacerów i uchodziła za lokalną atrakcję. Wreszcie pod koniec lat sześćdziesiątych została usunięta przez kogoś dysponującego odpowiednimi możliwościami sprzętowymi. Fotografia w załączeniu." Ryszard Bober.

Opis ze strony Pana Marka Nienaltowskiego:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1963-07
    komentarze: 3
    Zdjęcie czołgu celu, wykonanego z betonu. Zdjęcie wykonał Pan ...