Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Budynek nr 2 (dawna gorzelnia), Zarzysko
FM: Jak dowiedziałem się od jednego z mieszkańców Zarzyska gorzelnia działąła jeszcze w latach dziewięćdziesiątych XX w. Potem były próby uruchomienia w niej innego rodzaju produkcji, jednak jak widać na zdjęciach nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Obecnie opuszczona popada w ruinę.
ul. Limanowskiego Bolesława, Oleśnica
FM: Przez wiele lat była to droga szutrowa. Obecnie odcinek ten powstał częściowo kosztem działek widocznych po prawej stronie.
Budynek nr 43-52, ul. Moniuszki Stanisława, Oleśnica
FM: Już jest dobrze, dziękuję :)
pl. Wolności, Syców
mika: W przedwyborczej kampanii coś się wspominało, ale nie będzie Ludzie chcą parkingów !! :)
Panoramy i widoki Międzyborza, Międzybórz
Lekok: Tylko pochwalić:)
Dom mieszczański / gospoda (dawna), ul. Wrocławska, Międzybórz
Hellrid: Tyle to ja wiem, ale tabela nie wymienia w sposób jasny budynków wyburzonych.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Krzysztof Bach
Sendu
Danuta B.
Szyszka
Alistair
Danuta B.
Ireneusz1966
FM
kitapczy
Krzysztof Bach
morgot
Popski
Popski
Mmaciek
Alistair
Mmaciek
Alistair
Popski
Alistair
Popski
Popski

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Kościół Salvatora
Autor: żmija°, Data dodania: 2008-12-07 21:43:07, Aktualizacja: 2022-09-01 16:17:25, Odsłon: 2076

Historia

Pierwsza kolonia żydowska powstała w Oleśnicy już w XIV wieku. Książę oleśnicki Konrad I ubiegał się w r.1329 o prawa osiedlania Żydów na ziemiach swojego księstwa, zapewne dlatego, iż za ochronę Żydów mógł pobierać opłaty celne od każdej rodziny. W XV w. Żydzi oleśniccy budują murowaną świątynię: synagogę (bożnicę). Pierwotna budowla założona została na rzucie prostokąta zbliżonego do kwadratu i była dwunawowa. Był to schemat średniowiecznych bożnic  znany m.in. z Pragi i Krakowa, a na Dolnym Śląsku ze Strzegomia. Od południa do budowli pomiędzy przyporami środkowymi dostawiono przysionek, uczyniono to prawdopodobnie jeszcze w XV wieku. Nieco później dobudowano od strony zachodniej babiniec, osobne pomieszczenie dla kobiet, którym religia hebrajska nakazywała modlić się osobno. W 1539 r. oleśniczanie wypędzają Żydów z miasta, przepisując im sprowadzenie niszczącej Oleśnicę wielkiej burzy. Synagogę zamieniono na arsenał. Być może w tym czasie kruchtę południową nadbudowano w formie niewysokiej, krytej dwuspadowym dachem wieży. W 1695 r. budynek przejmują i pod kierunkiem pastora Dexstera przebudowują go na zbór pw. Salwatora (Zbawiciela). W 1730 r. kościół spłonął. W czasie pożaru runęły sklepienia i zawaliły się słupy środkowe. W 1734 r. księżna oleśnicka Julia Sybilla funduje odbudowę kościoła, wzbogacając go o kamienne barokowe portale. Wieża otrzymuje modny, trochę naśladujący chińskie pagody, czterospadowy i dwuspadowy dach. W 1945 r. kościół ulega częściowym uszkodzeniom, obejmującym pokrycie dachu, okna oraz lica fasad. W późniejszym okresie do 1956 r. wnętrze opuszczonej budowli były częściowo zdewastowane. Pierwsze prace zabezpieczające (remont dachu) przeprowadzono w 1960 r. W 1968 r. kościół poddano gruntowniejszej restauracji (więźba dachowa, lica ścian, stolarka okienna i drzwiowa) wg projektu wrocławskiej Pracowni Konserwacji Zabytków. Kościół ten obecnie należy do wrocławskiej Parafii Ewangelicko Augsburskiej oraz jest siedzibą Kościoła Zielonoświątkowego.

Źródło: M. Przyłęcki - Najcenniejsze zabytki Oleśnicy


/ / / / / 22 /